Facebook Twitter
BIP

PPORADY

Profilaktyka domowa - ćwiczenia

Rozgrzewka

przykładowa rozgrzewka - zobacz

Aby uniknąć niepotrzebnych urazów, należy pamiętać o porządnej rozgrzewce. Przygotowuje ona organizm do wzmożonego wysiłku, nie może zostać pominięta. Wszystkie mięśnie, ścięgna, stawy oraz więzadła potrzebują odpowiedniego rozruszania, aby nabrały elastyczności. Organizm musi zostać ukrwiony, bowiem podczas treningu serce bije szybciej, pompując krew. Zaleca się, aby rozgrzewka trwała ok. dziesięć minut.

Plan treningowy I

przykładowy plan treningowy - zobacz

Poniższy plan numer jeden przedstawia zestaw ćwiczeń. Należy robyć 30 sekundowe przerwy pomiędzy ćwiczeniami. Zaleca się trenować 2-5 razy w tygodniu. Powtórzenia, które zostały zaprezentowane należy wykonywać rozsądnie - Jeżeli czujesz, że nie dajesz rady, przerwij ćwiczenie i odpocznij.

Plan treningowy II

przykładowy plan treningowy - zobacz

Plan numer dwa jest już dla bardziej zaawansowanych osób. Tutaj każde ćwiczenie wykonujemy po 2-4 serie, dopiero później przechodzimy do następnego. W tym przypadku nie ma obwodów, choć po zakończeniu, gdy będzie się jeszcze na siłach można zacząć od początku. Po każdej serii wykonaj 15-30 sekund przerwy.

Rozciąganie i regeneracja po treningu

rozciąganie i regeneracja - zobacz

Ludzie często po treningu zapominają o prawidłowej regeneracji. Zalecamy, aby po wykonaniu treningu poświęcić około 15 min na rozciąganie. Niepomijanie tzw. stretchingu z pewnością przyczyni się do osiągania lepszych wyników. Wbrew pozorom, nie jest to strata czasu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko kontuzji oraz uelastyczniamy ciało, pozbywając się codziennych dolegliwości. Ważne, aby się nie przesilać.

Ćwiczenia dla osób starszych - zobacz film i postępuj zgodnie ze wskazówkami

Źródło: YouTube